نصب ویندوز روی دستگاه های مک

نصب ویندوز بر روی مک

همیشه کاربران بسیار زیادی به دنبال نصب ویندوز روی سیستم های مک می باشند. به دلیل اینکه از این طریق می‌توانند علاوه بر کیفیت بالای سیستم های کمپانی اپل از رابط کاربری راحت ویندوز هم بهره مند شوند. خرید یک سیستم مک ( مک بوک،مک مینی، آیمک و ..)  به معنای استفاده از سیستم‌عامل macOS به طور پیش فرض است. نکته‌ی جالب آن است که در سیستم‌عامل مک می‌توانید از سیستم‌عامل ویندوز نیز استفاده کنید. تا قبل از معرفی چیپ M1 توسط اپل امکان نصب ویندوز روی مک به راحتی وجود داشت. کاربران می‌توانستند علاوه بر سیستم عامل مک، ویندوز هم روی سیستم خود داشته باشند. اما در سیستم های جدید اپل کار کمی سخت تر شده است. 

نصب ویندوز روی مک

سیستم های قابل اجرا

جهت نصب ویندوز روی مک، با توجه به نوع نسخه ویندوز نصب شده می‌توان تعیین کرد که روی کدام مک‌ها قابل اجراست. به عنوان مثال برای ویندوز 10، غالباً هر سیستم عامل مک با پردازنده اینتل که بعد از سال ۲۰۱۲ منتشر شده باشد، از ویندوز پشتیبانی خواهد کرد. البته در مجموعه پی سی فای نصب ویندورز بر روی تمامی سیستم های مک از سال 2008 به بعد به شکل تخصصی انجام می شود. در ادامه به چند مورد از سیستم‌هایی که از ویندوز  پشتیبانی می‌کنند اشاره می‌کنیم. به طور کلی تمام سیستم های مک که دارای CPU اینتلی می باشند تا قبل از سال 2020 قابلیت نصب ویندوز را دارند.

MacBook Pro مک بوک پرو های سال 2006 به بعد

MacBook Air مک بوک ایر های سال 2008 به بعد

Mac mini مک مینی های 2011 به بعد

iMAc آیمک های مربوط به سال 2011 به بعد

همه مدل‌های iMAc Pro

نصب ویندوز روی مک

معایب و مزایا

قطعا داشتن یک سیستم عامل ثانویه و آن هم ویندوز، برروی مک، در کنار مزایای فوق العاده ای که دارد معایبی هم به همراه خواهد داشت. در زیر به مهم ترین معایب نصب ویندوز روی مک می‌پردازیم.

 تنها عیب آن اشغال کردن بخشی از فضای ذخیره سازی سیستم است که امری اجتناب ناپذیر است. البته در مقایسه با قابلیت هایش، ایراد بسیار ناچیزی است. در واقع جهت نصب و راه اندازی ویندوز بر روی مک، فضایی حدود 40 گیگابایت اشغال می‌شود که در صورت استفاده مداوم از ویندوز، حجم فضای اشغال شده ممکن است بیشتر نیز بشود.

و اما مزایا:

کاهش هزینه‌ها

عدم نیاز به جابجایی از یک لپ تاپ به لپ تاپ دیگر

دسترسی به دو سیستم عامل در یک مک بوک

امکان اجرای تمامی برنامه‌های تخصصی ویندوز در مک بوک

احساس راحتی بیشتر کاربران

برطرف کردن نیاز توسعه دهندگان به تست پروژه خود روی سیستم عامل‌های ویندوز

دسترسی به بازی هایی که بر روی Macos قابل اجرا نیستند

جمع بندی

خرید هر سیستم مک به معنای استفاده از سیستم‌عامل macOS است. اما چیزی که نظر هر کاربری را جلب می کند این است که جالب آن است که در سیستم‌عامل مک می‌توانید از سیستم‌عامل ویندوز نیز استفاده کنید. در واقع این یک مزیتی است که در macOS می‌توانید ویندوز را اجرا کنید اما امکان اجرای سیستم‌عامل مک در ویندوز ( یعنی سیستم های غیر مک) وجود ندارد.

با توجه به اینکه این کار هزینه خاصی نداشته و در مقابل خدمات شایانی به شما ارائه می دهد تصمیم معقولی به خصوص برای کاربران ایرانی به نظر می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!